ÜDY Belgesi

Üst düzey yönetici belgesinin kısaltmasıdır. Üst Düzey Yöneticilerin Mesleki Yeterlilik Belgesidir

Üst Düzey Yönetici Belgesi Nedir?

ÜDY Belgesi Ne İşe Yarar?

KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ kapsamında faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişiliği temsil ve ilzam ederek ve/veya bu kişilerin faaliyetlerini fiilen sevk ve idare ederek sürekli ve etkin bir şekilde yöneten sahip, temsile yetkili ortak veya istihdam edilen Üst Düzey Yöneticilerin Alması Gereken Mesleki Yeterlilik Belgesidir.

Yetkili Eğitim Kurumlarından aldıkları eğitim sonunda, Milli Eğitim Bakanlığı Sınavlarında Başarı Gösterenler Üst Düzey Yönetici Belgesine yada ÜDY Belgesine sahip olurlar .

ÜDY Belgesi Sınavları

ÜDY Sınavları iki aşamalıdır. 40 soruluk testlerde 100 üzerinden en az 70 alanlarlara ÜDY belgeleri verilir.

ÜDY Belgesi Çeşitleri Nelerdir?

ÜDY Belgeleri kendi arasında 4 ayrı guruptan oluşur. Bunlar SRC Belgelerindeki gibi mesleki sınıflandırma ile birbirinden ayrılır. ÜDY1 belgesi sahibi olan yöneticiler ÜDY2 belgesinede sahip olurlar. Benzer Şekilde ÜDY3 sahibi yöneticilerde ÜDY4 Belgesini almış sayılır.

ÜDY 1 Uluslararasi Yolcu Taşımacılığı

Kara Yolu ile uluslar arası yolcu taşımacılığı yapan firmaların üst düzey yöneticileri, yetkili eğitim kurumlarından ÜDY1 eğitimi aldıktan sonra milli eğitim bakanlığının açtığı ÜDY1 sınavlarına katılma hakkı kazanırlar. başarılı olanlar ÜDY1 belgesi sahibi olurlar.

ÜDY 2 Yurt İçi Yolcu Taşımacılığı

kara yolu ile yurt içi yolcu taşımacılığı yapan firmaların üst düzey yöneticileri, yetkili eğitim kurumlarından ÜDY2 eğitimi aldıktan sonra milli eğitim bakanlığının açtığı ÜDY2 sınavlarına katılma hakkı kazanırlar. başarılı olanlar ÜDY2 belgesi sahibi olurlar.

ÜDY 3 Uluslararasi Eşya-Kargo Taşımacılığı

Kara Yolu İle Uluslar Arası Eşya-Kargo Taşımacılığı Yapan Firmaların Üst Düzey Yöneticileri, Yetkili Eğitim Kurumlarından ÜDY3 Eğitimi Aldıktan Sonra Milli Eğitim Bakanlığının Açtığı ÜDY3 Sınavlarına Katılma Hakkı Kazanırlar. Başarılı Olanlar ÜDY3 Belgesi Sahibi olurlar.

ÜDY 4 Yurt İçi Eşya-Kargo Taşımacılığı

kara yolu ile yurt içi eşya-kargo taşımacılığı yapan firmaların üst düzey yöneticileri, yetkili eğitim kurumlarından ÜDY4 eğitimi aldıktan sonra milli eğitim bakanlığının açtığı ÜDY4 sınavlarına katılma hakkı kazanırlar. başarılı olanlar ÜDY4 belgesi sahibi olurlar.

Hemen Aç
💬 size nasıl yardımcı olabiliriz
Holoğlu Nakliyat Ailesine Hoş Geldiniz Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz
Verified by MonsterInsights